top of page

ייעוץ למנהלים

ייעוץ מנהלים, למה צריך את זה ולמי זה מתאים?

ישנם קווי דמיון רבים בהתנהלות נכונה של עסק קטן אל מול ארגון גדול. אך יש גם שוני ומאפיינים שהם ייחודיים לניהול העסק קטן. ההבדל המרכזי יבוא לידי ביטוי  בהתנהלותו של מנהל העסק.

 

עסק קטן, מוגדר ככזה שפועל עם משאבים מצומצמים. ומשום שכך בהיעדר שותפים לניתוח, חשיבה, סיעור מוחות, דילמות ניהוליות והארת כיוונים ודרכי פעולה מנהלים חסרים את החשיבה המשותפת, את התמיכה והכלים לשיפור מתמיד. לא תמיד יש עם מי לחלוק או לשתף, לא תמיד מרגישים נוח לשתף בדילמות את הסביבה הקרובה או הקולגות. ייעוץ למנהלים מציע שותף מקצועי לדרך במטרה לנווט יחד עם המנהלים בעסק, את הדרך להצלחה. הקמה, פיתוח וניהול של עסק הם משימה מאתגרת ולא פשוטה. לא משנה באיזה תחום מדובר, רבים מוצאים עצמם בתחילתו של התהליך עם שאלות רבות וקשיים שונים, שעם חלקם אינם מצליחים להתמודד.

ייעוץ למנהלים

ממש בשל סיבה זו מוצע שירות של ייעוץ למנהלים, המסייע לאותו יזם או בעל עסק להגשים את חלומו ולהוציא לפועל את הרעיון שעליו חולם לא מעט שנים. בעסקים קטנים, המנהל, לרוב לא יכול להרשות לעצמו מנהל לכל תחום והוא נאלץ לנהל אחד או יותר מהתחומים. תופעה שעשויה ליצור עומס רב שמקשה על תפעול שותף ועל הליך קבלת החלטות. 


אין עוד מישהו שיודע טוב יותר מכם, המנהלים הבכירים ובעלי העסק, כי עולם העסקים הוא עולם מתפתח ודינמי, מגמות משתנות על בסיס שנתי, מתחרים חדשים נכנסים אל השוק, עליכם להתמודד עם אירועים בלתי צפויים המשפיעים רבות על פעילותכם וגם שבראש כל עסק יושב מנהל – מנהלי כללי בכיר, מנהל הם אנשי מקצוע שלעתים צריכים עצה טובה, הכוונה אחראית ונקודת מבט אובייקטיבית שתסייע לכם לקבל את ההחלטה המקצועית ביותר עבור העסק, עובדיו וקהל לקוחותיו.

מתי צריך ייעוץ מנהלים?

לעיתים, כמנהל אתה עשוי להרגיש הרגשה של מיצוי או אולי רצון לבצע את הפריצה הבאה, רצון להשתפר בביצועים ולשפר את הכלים או יכול להיות שאתם מרגישים שאתם מכבים שריפות על בסיס קבוע, תחלופת עובדים בלתי פוסקת, משקיעים אין סוף שעות ומרגישים שלא מרוויחים מספיק.  כמנהל של עסק, אתה נושא באחריות עצומה להוביל את העסק שלך להצלחה מקסימלית ולהבטחת יציבותה. מטבע הדברים, אתה נדרש לקבל החלטות הרות גורל ברמה היומיומית.


ניהול עסק כרוך לרוב בתחושת בדידות המצטרפת ללחץ העצום שנוצר מעצם הציפייה להצלחה והחרדה מכישלון. יש כל כך הרבה מה ללמוד – אבל אין כמעט את מי לשאול.


בהרבה מקרים, המנכ"ל או בעל העסק נאלץ להתמודד לגמרי לבד עם הקשיים העסקיים והפסיכולוגיים שעומדים בבסיס צמתי ההחלטה הקריטיים. בדיוק כדי לתת מענה ופתרונות לתחושות ומצבים אלו, נועד ייעוץ למנהלים. השירות מתאים לבעלים או מנהלים של עסקים קטנים ובינוניים. בעלי עסקים שנמצאים בשלבי הקמת עסק, כאלו שנמצאים בהחלטות לגבי פיתוח וצמיחה עסקית וכאלו שנתונים , כעת, במשבר ומחפשים את הדרך הנכונה לצלוח את המשבר.

מה לצפות מהליך ייעוץ מנהלים?

שירותי ייעוץ למנהלים יכול להיות בכמה אופנים: הייעוץ יכול להיות נקודתי. עזרה לפתרון משבר או בעיה נקודתיים. משבר יכול להיות שינוי פנימי, בתוך העסק. משברי עובדים, שינוי ספקים, בעיות ייצור וכו' או משבר חיצוני. שינוי בקהל היעד, תחרות משתנה, שוק משתנה, מיתון וכו'. ייעוץ למנהלים יכול להיות כזה שיעזור בבניית התשתיות הנדרשות לעסק. בניית הגדרות ותהליכים. החל מתשתיות בסיס לעסק, אפיון והגדרת מוצר, בידול עסקי, פלחי לקוחות, דרך בניית מודל עסקי ותוכנית עסקית.

 

שירות ייעוץ למנהלים יעזור למנהל  העסק להטמיע בעסק  את כל הנדרש ובבניית כלי בקרה. לעיתים הליך ייעוץ מנהלים הנדרש יהיה ליווי רצוף, כזה שילווה את המנהל בתהליכי קבלת החלטות. מנהל העסק, נדרש לבנות לעצמו סדר יום שחלקו פיתוח עסקי, חלקו תפעול רצוף, חלקו בקרה ועוד, ליווי מנהלים הוא השירות שיעזור לבנות את סדר העבודה הנכון ויאפשר למנהל, בעל העסק להצליח בתפקידו.

• הליך ייעוץ מנהלים טוב, יעזור לך לשפר את הישגי העסק. 
• ישפר את התקשורת 
• יפחית קונפליקטים
• הליך ליווי מנהלים, ייתן לך כלים לנהל את העסק מבלי שהעסק ינהל אותך.

ייעוץ עסקי למנהלים.jpg

מהם השלבים הראשונים בהליך של ייעוץ למנהלים?

השלבים הראשונים יהיו ניתוח מצב העסק, בחינת משבר או 'צוואר בקבוק' וכדומה. קביעת יעדים ובניית אסטרטגיה. האסטרטגיה העסקית, מתבטאת במקום אליו שואף בעל העסק להגיע בטווח הארוך, תוך התייחסות לסביבה העסקית במטרה לסייע לבעל העסק לקבוע את מטרותיו ודרכי פעולה למימוש. הייעוץ בבניית האסטרטגיה ומימושה בעסק, יאפשר לך להכיר במכשולים הפנימיים והחיצוניים, לתכנן כיצד תוכל לגבור עליהם ולהניע את העסק קדימה.

לעתים נדמה שניתן לבצע את כל התהליך בצורה עצמאית ללא עזרה של גורם חיצוני, אולם לא כך הדבר. כאשר מסתכלים על הדברים מבפנים הראייה היא לא אובייקטיבית כלל, היות והיא נגועה באינטרסים שונים, ומתוך כך היא מוטה. כאשר מגיע יועץ חיצוני מבחוץ, הוא מצליח לזהות דברים שמבפנים לא היו מגלים לעולם. היועץ החיצוני מגיע ללא ידע מוקדם על העסק ולכן יכול לשפוט את ההתנהלות בצורה האובייקטיבית ביותר. שנאמר "דברים שרואים משם לא רואים מכאן".

 

מה הם היתרונות של ייעוץ מנהלים לעסק?

ייעוץ למנהלים מסייע למנהלים בשני מישורים:

 

מיומנויות "הקשות" הקשורות קשר ישיר לניהול משימות מכוון מטרה ויעילות עסקית: 
• הצבת
יעדים
• הגדרת מטרות
• ניהול תהליכים

• בניית אסטרטגיה עסקית
• גיוס עובדים נכונים לתפקידים הנכונים
• תהליכי בקרה ופיקוח
• מבנים ארגוניים המותאמים לעסק
• בניית תוכניות עבודה ועוד
יכולות אלו הן חשובות ומשפיעות על ההצלחה של העסק . 


מיומנויות "רכות" – הן יוצרות את היתרון התחרותי האמיתי של עסקים.
ייעוץ טוב למנהלים מלמד את המנהל ומפתח אצלו את המיומנויות רכות. הן אלו שיוצרות את התרבות הארגונית. 
אסרטיביות
• ביטחון עצמי
• אכפתיות
• יכולת הנעת עובדים 
• יכולת התמודדות עם משבר
ייעוץ מנהלים
מוצלח, יגע במקומות שמייצרים שינוי אמיתי.
 

לצד כלים פרקטיים מצליחים לחולל שינוי התנהגותי שמביא לתוצאות אחרות בעסק בצוות ובחיים האישיים של המנהל.
יתרונות תהליך הליווי

  1. שיפור מודעות המנהל לדפוסי חשיבה ופעולה אישיים בתפקיד

  2. עידוד צמיחה מקצועית, תוך טיפוח וביסוס עוצמות אישיות והתמודדות עם גורמים מעכבים.

  3. שיפור הביצועים האישיים והעסקיים.

האם הייעוץ הוא תהליך המותאם אישית?

תהליך הייעוץ הינו אישי ומותאם לאתגרים הייחודיים של כל מנהל וארגון בהתאם ליעדים האישיים והצרכים הארגוניים.
ייעוץ למנהלים משמש ככלי עבודה מרכזי של מנהלים. ייעוץ המנהלים שימושי במצבים בהם מנהל מעוניין בפריצת דרך אישית, פיתוח אישי או נמצא במעברים וצריך עזרה. הייעוץ מקדם מנהלים גם במצבים של שינוי - שינוי ארגוני, שינוי טכנולוגי, שינויים אישיים בצוות, מי
זוגים ולחלופין במצבים של משבר, צמצום ארגוני ועוד. בנוסף סדרי עולם משתנים ומטלטלים את שוק העבודה.

 

המציאות הארגונית דינאמית ומורכבת והשינוי הפך לשגרה. אתגרים אלו מציבים בפני מנהלים  בעסקים צורך בשיפור מתמיד, הסתגלות והתאמה אינסופית, פיתוח כישורים כולל יכולות קוגניטיביות ורגשיות גבוהות, אימוץ גישות ניהוליות פורצות דרך ויכולת לנהל ולהנהיג שינויים ברוח השעה. מנהלים אשר מבינים את האתגרים הללו ועל מנת להיערך ולהכשיר את עצמם להתמודדות עמם, נעזרים בייעוץ למנהלים ונהנים מלמידה משמעותית, אישית, אינטימית ומתואמת לצרכים הייחודיים שלהם.

שירות ייעוץ מנהלים – האם זה משתלם?

מעבר להקניית הכלים, הליך ייעוץ מנהלים, יחסוך משאבים רבים. זאת כיוון שהיועץ, שמכיר מודלים שונים יוכל לבחון את רמת היעילות וההתאמה של המודל הנבחר, במטרה להבטיח לכם את התוצאות היעילות ביותר. במידת הצורך, היועץ יסייע למנהלי העסק לשנות את המודל שלו ולבנות מחדש את המודל המתאים ביותר לצרכי העסק. כמו כן, הליך ייעוץ למנהלים, יכול לסייע לכם לאתר את הכשלים השונים בניהול העסק, במטרה לתקן אותם ולייעל את העבודה השוטפת. שירות ייעוץ למנהלים נחשב להשקעה הנבונה ביותר בכל סוג של  עסק, חברה או ארגון.


כתוצאה מכך, תפוקת העבודה תעלה והרווחיות של העסק תגדל. עם זאת, כדאי לדעת כי שירות ליווי מנהלים משתנה מעסק לעסק, מאחר והשירות מותאם באופן אישי לצרכי העסק. יש צורך לבחון לעומק את צרכי  העסק, צרכי המנהלים, להכין תוכנית עבודה מסודרת. 


על מנת ליישם את כל אותם הכלים שמקנה היועץ, חייבת להיות מוכנות, פתיחות, יכולת התמדה לאורך זמן, הסרת מחסומים אשר מנעו ליישם בעבר ובעיקר הבנה קונספטואלית.

עם ניסיון של למעלה מ 25 שנה בייעוץ עסקי, מאות בעלי עסקים ויזמים עם רעיונות ומיזמים. כאלו שצמחו, הרוויחו וגדלו וכאלו שנמצאו כלא כדאיים. כולם נבחנו לעמוק, בהתאמה לבעל העסק, לכל אחד ואחד נבנתה תוכנית עבודה מדויקת עם מטרות ברורות, שמאפשרות בצורה שקופה לראות את הדרך, לאמץ את שיטות העבודה להצליח.


צריכים עזרה? פנו אל יועצת עסקית, יעל קפלן בטלפון 052-433-3090

bottom of page