top of page

או שתתכונן או שתתפלל - רשימת סוף שנה


כבעלי עסקים 31.12 יום סיום שנה עסקית

אבל מעבר לניירת שדורש מכם רואה החשבון, רבים לא עוצרים ונערכים לאירוע 'סוף שנה'.

ויש אירוע שכזה בהחלט יש – אירוע שעוזר לנו לצמוח, להשתפר, להגדיל רווחיות ולציין הצלחה.

אירוע שבמידה רבה, ירמז על השנה הבאה.

אז מה עושים לקראת סיום השנה:

מחלקים את ההערכות לשני חלקים –

1. סגירת שנה 2. הערכות לשנה הבאה.


1. סגירת שנה

 • עבור על היומן החל מינואר 2022 ובדוק שתועדו כל ההוצאות.

 • הקדמת הוצאות ודחיית הכנסות - במידה ואתם צפויים בפני הוצאה גבוהה, כמו פרסום, שיווק, אחזקה, טיפול לרכב, משרדיות – תקדימו את מועד התשלום לשנה הנוכחית ואז תוכלו להציג את ההוצאה כבר השנה בספרים. במטרה להקטין את נטל המס ובהתאם לכך תשלמו פחות. פחות למס הכנסה ופחות לביטוח לאומי.

 • הוצאות חוזרות - ההוצאות החוזרות מידיי חודש או חודשיים אצלכם בעסק. כמו בזק, טלפון, שכר דירה, חשמל, ארנונה, וועד, שכר עבודה, סוציאליות ועוד.. שימו לב כי יש לכם תעוד / חשבוניות ומלוא ההוצאות רשומות בספרים . ( תרומות - אספו את הקבלות של התרומות שתרמתם, במקרה זה תרומות לעמותות וכו (שיש בידם אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.) כאשר כל 100 ש”ח שתרמתם – מקנה לכם החזר ממס הכנסה בגובה של 35 ש”ח).

 • קיבלתם הוצאות במייל ? הקפידו להדפיס אותם.

 • בדיקת מקדמות מס הכנסה - שימו לב כי סך המקדמות שאתם משלמים במהלך השנה למס הכנסה, מתאימות לצפי המס לתשלום לסוף השנה. יש לכם חובות למס הכנסה ? מומלץ לשלם עד סוף ינואר של השנה הקרובה, ותחסכו ריבית והצמדה. כל חוב למס הכנסה גורר אחריו ריבית והצמדה.

 • בדיקת מקדמות ביטוח לאומי - חשוב לוודא לפני שמסתיימת השנה, כי המקדמות שאנו משלמים עד סוף השנה, מתאימות לצפי התשלום של ביטוח לאומי לסוף השנה .

 • רשימת חייבים וזכאים – בסוף שנה על כל עצמאי להכין רשימת חייבים (לקוחות) ורשימת זכאים (ספקים). לקוחות – הכן רשימה מעודכנת ליום 31.12 של לקוחות שיצאו להם חשבוניות ועדיין לא שילמו עד לסוף שנת המס. ספקים – יש להכין רשימה ליום 31.12 של ספקים שקיבלנו מהם חשבוניות ועדיין לא שילמנו להם את מלא הסכום.

 • במידה ויש, שקים דחויים שמסרתם לספקים ועדיין לא נפרעו עד תאריך 31.12, יש להכין רשימת שקים.

 • יש להקפיד ולערוך ספירת מלאי.

 • הוצאות רכב - במידה ואתם דורשים הוצאות רכב בספרים, חשוב לציין את ק”מ הרכב בתאריך 31.12.

 • קרן השתלמות, פנסיה ואובדן כושר עבודה - הפקידו לקרן ההשתלמות, קרן פנסיה ו/או אובדן כושר עבודה – ההפקדה מקנה הטבות מס וביטוח לאומי. כעצמאיים, חשוב להפריש, למען העתיד שלכם. מדובר פה בחסכון פטור ממס בעת המשיכה במועד.

מעבר לבדיקות 'הרגילות ' של סוף שנה, סוף השנה הוא הזמן לתכנן את הצמיחה.

צמיחה שתאפשר לשמור על עסק יציב רווחי לטווח הארוך.

לשם כך נדרשת תשתית מדויקת.

מה זו תשתית מדויקת? כזו שנבנתה, נבדקה מאפשרת צמיחה ואם רוצים ניתן גם להעבירה הלאה או לשכפל אותה.

למשל, שאל את עצמך האם העסק מוכן למכירה? אם הייתי רוצה להעבירו לדור הבא?

· קביעת יעדים שנתיים.

· בניית תוכנית אסטרטגית להשגת היעדים

· תוכנית ניהול זמן וניהול מטלות בהתאם ליעדים

אסור לך לקפוא על השמרים, ועליך לתכנן שוב ושוב איך לצמוח מחדש. למשל - בעזרת בחירת כיוון צמיחה אסטרטגי חדש כל כמה שנים.

· ניהול ידע: בעסק שלך מצטבר ידע רב בתחומים שונים המהווה חלק חשוב מהשווי של העסק. חשוב לתעד את הידע ואת התהליכים המרכזיים בעסק, המשמעות היא שגם אם אתה בקיא בכל פרט בעסק שלך, ואפילו אם אתה היחיד שעובד בו, חשוב שתרשום ותתעד בצורה מסודרת את הנהלים ואת שיטות העבודה בעסק, מידע על הספקים והלקוחות של העסק, וכל מידע אחר שיידרש על מנת שגם אחרים יוכלו לנהל את העסק בלעדיך.

· הסכמים מתאימים - הסכמים עם עובדים ושותפים, מסמכי הזמנות עבודה, הצעות מחיר וכו' חשוב שהמסמכים הנחתמים יאפשרו לך לצמוח ואם תחליט להעבירם הלאה.

· בניית מוניטין: לדוגמא - רשימת הלקוחות והממליצים על העסק, תחרויות ופרסים בהם זכה העסק, מאמרים שנכתבו עליו, העדר תביעות, שביעות רצון גבוהה של הלקוחות שנמדדה בסקרים, וניהול ספרים כחוק - מהווים כולם חלק מהמוניטין שהעסק צובר. המשמעות היא - שאם אתה רוצה למכור את העסק ביום מן הימים, עליך להתייחס אליו כאל נכס שיש לטפח, להגדיל את המוניטין של העסק בהדרגה, ולהקפיד לא להרוס למוניטין שאתה בונה. לכן גם, חשוב להקפיד על שרות לקוחות איכותי, ועל עמידה בחוקי המדינה. בנוסף, על מנת לחזק את המוניטין, חשוב גם שתיצור לעסק שלך בידול ויתרון תחרותי ברור.


צריך עזרה? yktconsulting@gmail.com


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page