top of page

מתי כדאי לעסק קטן לצמוח ולהתרחב ומתי עדיף לו להישאר קטן וריווחי?
השאיפה הטבעית של כולנו היא לצמוח, לגדול, להתרחב - ולעשות יותר כסף. בעלי עסקים רוצים למנף הצלחות, חולמים להצליח במקום שאחרים נכשלו ולנצח את המתחרים. אבל לפעמים עדיף לעסק קטן להישאר בממדים שלו ולא לקפוץ מעל הפופיק.

לעסק יכולות להיות מספר מטרות אבל הוא חייב להרוויח. אם לא ירוויח לא ישרוד.

אבל רווח, לא תמיד מגיע מהתרחבות. גדילה יכולה להיות אמצעי לרווח אבל לא תמיד ולא בהכרח.

יש עסקים שממהרים להתרחב, להעסיק עוד עובדים, להוסיף עוד מוצרים, לפתוח עוד משרדים, סניפים, ערוצים... אך לא תמיד מקפידים לבדוק מראש מה יקרה עם העלויות הנוספות ועם הביטים נוספים של תפעול העסק.

עסקים שצמחו משני עובדים לשלושים, שכר העובדים גדל מאוד ובעל העסק עלול למצא עצמו שהוא עצמו מרוויח פחות בעוד שאם היה נשאר עם עסק מצומצם היה ממקסם את ההכנסה.


מרוויח פחות ועובד יותר – מצב נוסף שעשוי להיות בגדילה לא מבוקרת, היא שבעל העסק, מייצר לעצמו הרבה יותר עבודה. לדוגמה - מטפל הקים קליניקה לטיפולים והוסיף עוד מטפלים שיתנו טיפולים נוספים. טיפולים נוספים – העלויות גדלו. בעל העסק שהיה טוב מאוד כמטפל, מוצא עצמו מתעסק בניהול אדמנסטרטיבי של המקום, ניהול השיווק ניהול פיננסי ... ומטפל, הוא עצמו כמטפל, הרבה פחות.

לפעמים זו הצמיחה הנכונה, אך חשוב לבחון ולקחת בחשבון את השינויים הצפויים ואת המשמעות שלהם. שינוי בלוחות זמנים, שינוי בתקציבים ועוד'


לפני שאתם נכנסים לדיכאון, כדאי לדעת שיש פעולות המבטיחות שהעסק ישמור על יציבות לאורך זמן ויש אופן לבחון האם הצמיחה נדרשת האם הצמיחה מתאימה לבעל העסק ולנקודת הזמן הזו.


עסק שנפתח עולה, מתיישר ומתחיל לרדת באיזשהו שלב. זהו התהליך הטבעי של עסק. אך ישנם שלבים שהעסק יהיה חייב לנקוט באסטרטגיה של צמיחה עסקית כדי לצמוח ולא לדעוך.


שאלת שתעזור בהחלטות אלו היא השאלה כמה אתה רוצה להרוויח? זה עשוי לסדר את החשיבה, אם אתה רוצה להרוויח פי עשרה אתה לא יכול להישאר עסק קטן. קשה לשמור על עסק קטן שיישאר על אותה נקודה לאורך זמן.

בעל העסק יכול לשאול את עצמו האם הוא העובד היחיד? האם הוא יעסיק עובדים והמשמעות של זה? האם הוא פנוי לדברים אחרים, האם זה עסק מקומי או גלובלי, בינלאומי או ארצי ואם יש אפשרות הרחבות בכיוונים אלו? האם הוא מסתפק במוצרים שלו או רוצה עוד, האם הלקוחות שלו מספקים אותו. כל תשובה לשאלות אלו יכוונו את בעל העסק להבין האם נכון לעסוק בצמיחה.


הרחבה זו נקודה קריטית בחייו של עסק. אם זה מצליח אז הכל טוב, אבל אם לא אין מצב שאתה חוזר למה שהיית קודם.

מכולת שרוצה להיות סופרמרקט והתרחבה והסתבכה לא חוזרת להיות מכולת, אלא מסתבכת בחובות ונסגרת. התרחבות חייבת להיות מבוקרת פיננסית אחרת המחיר כבד מאוד, זה מדרדר את העסק.

כשאתה רוצה להרוויח יותר אתה חייב להגדיל תשתיות על פי מדדים הגיוניים ולא סתם על פי תחושות שכנראה שוק הלקוחות צומח או שהמוצר שלך נעשה חיוני. על בעל העסק לערוך חשבון מה המשמעות הכספית של לספק את הביקוש והאם הרווח אכן יגדל. אם הרווח לא יגדל, כנראה שלא כדאי יהיה להיכנס לתוך תהליך הצמיחה.


השנים הראשונות של העסק הן השנים הקריטיות ביותר להתפתחותו של עסק, אך העניין מורכב.

רק 40% מהעסקים הקטנים מחזיקים מעמד יותר משלוש שנים. חשוב לקחת בחשבון שבכל צמיחה יהיה צורך בהשקעה כספית. עסקים רבים עדין נמצאים, בשנים הראשונות, בשלב שבו הם עדין מחזירים את ההשקעה. האם נכון יהיה להיכנס להשקעה נוספת לפני תום החזר ההשקעה הראשונה? התשובה אינה חד משמעית . לפעמים כן ולפעמים לא.

כדי לבחון ולהחליט יש לבנות אסטרטגיית צמיחה, לבדוק את הכדאיות ולבנות תוכנית פיננסית.


צריך עזרה? 052.4.333.090

עם ניסיון של למעלה מ 25 שנה בייעוץ עסקי, מאות בעלי עסקים ויזמים עם רעיונות ומיזמים. כאלו שצמחו, הרוויחו וגדלו וכאלו שנמצאו כלא כדאיים.

כולם נבחנו לעמוק, בהתאמה לבעל העסק. לכל אחד ואחד נבנתה תוכנית עבודה מדויקת עם מטרות ברורות, שמאפשרות בצורה שקופה לראות את הדרך, לאמץ את שיטות העבודה להצליח.
Comments


bottom of page