top of page

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

ייעוץ עסקי הוא תהליך שבו מסייעים לעסקים לשפר את ביצועיהם, לפתח אסטרטגיות, ולהתמודד עם אתגרים. ייעוץ עסקי לעסקים קטנים הוא מזמן כבר לא 'מותרות'. זהו שירות נדרש לכל עסק קטן מעצם היותו עסק קטן.בעסק הקטן, בדיוק כמו בארגון גדול יש תהליכי הקמה, תהליכי פיתוח, משברים מזדמנים ועוד, אך בשונה מהארגון הגדול, בעסק הקטן יש להתמודד עם כל אלו תוך שימוש במשאבים מצומצמים. כאן נכנס השירות של ייעוץ לעסקים קטנים. אז איך זה מסתדר? משאבים מצומצמים ורכישת שירות של ייעוץ עסקי? הרי על פנוי אם המשאבים מצומצמים יש לחסוך בהוצאות. אך אם תבחנו את העלות אל מול התועלת תמצאו שכל אחד מהמשברים שעשויים להיות תוצאה של חוסר ידע או של החלטות קפריזיות, שנובעת מלחץ או מבדידות, עלוה להיות הרבה יותר יקרה.בעלי עסקים רבים כבר יודעים שיועץ עסקי טוב וליווי ייעוצי הם אלו שיכולים להעלות את העסק על דרך המלך, לשפר את ביצועיו ולאפשר עסק רווחי לטווח הארוך. לעיתים בעלי עסקים שחושבים שיצליחו לעשות הכל לבד ובכוחות עצמם ללא עזרה, ייעוץ או ליווי, יעברו זמן ולפעמים אף יפסידו ויכשלו ורק אז יבינו שכדאי להשתמש בשירותי ייעוץ לעסקים. בנוסף, לא פעם שמעתי על בעלי עסקים שהתאכזבו מהליך הייעוץ העסקי  ומשם החליטו שאין להם צורך בעזרה שכזו. זו כמובן טעות וכדי להימנע מכך נדרש תאום ציפיות טוב בין בעל העסק לבין היועץ העסקי לפני תחילת הליך הייעוץ העסקי לעסק קטן. לפניכם רשימת עקרונות או מה לצפות מייעוץ עסקי נכון לעסק הקטן.


בעל העסק הקטן, אם ירצה ואם לאו, ימצא עצמו מתמודד, במהלך חיי העסק, עם אתגרים פיננסים, שיווקיים, ארגוניים, אסטרטגים ויאלץ לקבל החלטות בעלות משקל רב בכל אחד מהתחומים.


על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות, כאלו שיעזרו לעסק לצמוח ולהיות רווחי, על בעל העסק להיות בעל ידע בכל אחד מהתחומים, ידע שמתעדכן מיום ליום בתחומים רבים. אבל בעל העסק הקטן עסוק ביום יום בניהול העסק. יש לו לפחות חמש מחלקות לנהל בתוך העסק שלו וסביר להניח שיתקשה ללמוד ולהתעדכן בכל אחד מאותם תחומי הידע שיוכל לקבל בהליך הייעוץ העסקי לעסק קטן. בנוסף, לעיתים, ימצא עצמו בעל העסק הקטן, די בודד בתהליך זה וללא 'עין שיפוטית' שתוכל לבחון את הדברים לעומקם, יתכנו טעויות ולפעמים אפילו טעויות שעלולות להביא לקריסה עסקית. בהליך הייעוץ העסקי, נבחנים כל הפרמטרים כל הזמן. כאשר ניתנת תשומת לב ובחינה של התשתיות הקיימות, אלו הנדרשות, הפעילות העכשווית והתכנון קדימה.

עקרונות ייעוץ עסקי לעסקים קטנים:

  • אנליזת עסק ותכנון אסטרטגי - ייעוץ עסקי לעסקים קטנים עוזר להבין את נקודות החוזק של העסק, הבידול העסקי שיודגשו וכן לראות את נקודות החולשה בהן יש לטפל ולפתח אסטרטגיה עסקית ארוכת הטווח. חשיבה אסטרטגית עוזרת לבעלי עסקים להתמודד עם שאלות אסטרטגיות מרובות, כולל הרחבת עסקים או פתיחת סניפים נוספים, הוספת מוצרים, בחירת קהלי יעד ועוד.

  • ניהול פיננסי - ייעוץ עסקי לעסקים קטנים עוסק בנושאים פיננסיים שמסייעים בניהול הכספים, כולל תכנון תקציב, ניהול חשבונות, והתמודדות עם חובות. ניהול פיננסי שמשתנה בהתאם לגיל העסק – פתיחת עסק, משבר בעסק או שלבי הצמיחה. שקיפות פיננסית שמסייעת לבעלי עסקים להבין את התהליכים הפיננסיים הנדרשים שלהם ולנהל דוחות פיננסיים תקינים. כי הרי העסק אם לא יהיה רווחי לא יוכל להחזיק מעמד.

  • שיווק ופרסום -  בהתאם להגדרות הבסיס של העסק, קטלוג המוצרים, הבידול העסקי וקהל היעד ויעדי המכירה, על בעל העסק לבנות תוכנית שיווק. תוכנית שתגרום ללקוחות להתעניין ואז לקנות. לשם כך כאשר יש אסטרטגיה עסקית, יבנה מנהל העסק לאסטרטגיה השיווקית, כזו שתתאים לשיווק מוצרי העסק. לשם כך יש להתאים תקציב שיווק ערוצי שיווק (מקוון, חברתי), להחליט על ערוצי הפרסום, תכני הפרסום לוחות הזמנים וכו'.

  • שירות לקוחות ושימור לקוחות – ייעוץ עסקי לעסקים קטנים, עם היועץ המתאים, יעזור לך לפתח אסטרטגיות קבועות כאלו שיאפשרו לך לתת ללקוחות שירות מושלם. שירות שיגרום ללקוחות נוספים להגיע וללקוחות קיימים לחזור אליך שוב ושוב.

  • פיתוח מוצרים -  בכל עסק מוצלח, יגיע שלב הצמיחה. זהו שלב שדורש תכנון מתאים על מנת שאכן יהווה צמיחה ולא יגרום לנזקים והפסדים בעסק.  יאפשר לבנות את תוכנית הפיתוח המתאים לעסק הכוללת תוכנית עסקית, בדיקת כדאיות, לוחות זמנים, תקציבים ועוד.

  • ניהול תהליכים - בעסק הקטן, כמו גם בעסקים בינוניים או גדולים, על מנת שיהיה יעיל ורווחי יש צורך בבניית תהליכי עבודה קבועים ונכונים. תהליכים אלו עוזרים לבקרה פנימית יעילה חסכון בזמן וכסף ומאפשרות צמיחה נכונה. ייעוץ עסקי לעסקים קטנים יציע פתרונות טכנולוגיים  ואחרים, יעזור בבחינת העסק ופיתוח התהליכים הנדרשים שיכולים לשפר את פעילת העסק.

  • משאבי אנוש – אחת ההתמודדויות המורכבות בניהול העסק הקטן עשויה להיות ניהול כוח האדם בעסק, ניהול עובדים. זהו תחום שללא ניהול נכון יכול 'להרים ולהוריד' עסק. ייעוץ עסקי יעזור לבעל העסק לבנות את הגדרות התפקידים, יכול לעזור בהשמה נכונה, ניהול צוותים, הכשרת עובדים ושימור עובדים.

  • טיפול במשברים – אין עסק שלא יעבור ויחווה משבר. לעיתים המשבר יהיה משבר חיצוני – שינוי השוק, מתחרים, קורונה... ולעיתים יהיו אלו משברים פנימיים – כוח אדם, תקציבים, מוטיבציה ונושאים אישיים. ייעוץ עסקי לעסק קטן יעזור לחזות משברים אפשריים וכן להיערך אליהם מבעוד מועד. חשוב לציין שזה יכול להיות ההבדל בין המשך לסגירת עסק!

  • שיפור יכולות מנהל העסק – על מנת לנהל עסק רווחי לטווח הארוך יש צורך בידע וביכולות,. אלו אינן יכולות מולדות ואת כולן ניתן למוד תוך שימוש בכלי עבודה שיבנו בהתאמה אישית לבעל העסק. ייעוץ עסקי לעסקים קטנים עוסק בהתאמת כלי העבודה, לימוד בעל העסק, איך להשתמש בכלים אלו ועזרה בהטמעתם בעסק. הייעוץ העסקי  מעניק  הכוונה לבעלי העסק כדי לשפר את מיומנויות הניהול בעסק.

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים יכול להיות ייעוץ נקודתי ואף חד פעמי, כאשר מדובר בנושא ספציפי שצריך לתת לו מענה מיידי. ייעוץ עסקי לעסקים קטנים יכול להיות פרויקט תקופתי כאשר בעל העסק צריך לבנות תשתית מסוימת כמו תוכנית עסקית, תוכנית עבודה, הגדרות עסקיות וכו כאשר לרוב התהליך יהיה לאורך מספר חודשים. ייעוץ עסקי לעסקים קטנים יכול להיות גם כזה שמלווה את בעל העסק לאורך זמן. עוזר לו בבניית תשתיות העסק, בונה עבורו כלי עבודה וניהול, עוזר בהטמעת התהליכים בעסק, מבצע בקרה על הישגי העסק. משמש משענת לבעל העסק בהליך קבלת ההחלטות כך שייעוץ עסקי טוב ישלים את הנדרש בעסק הקטן.

לא משנה באיזה תחום העסק שלכם או כמה גדול העסק עצמו, ייעוץ עסקי קריטי להצלחתו. תוהים למי פונים? יעל קפלן היא הכתובת הנכונה עבורכם. עם ניסיון של יותר מ-25 שנה בתחום זה, מציעה יעל לעסקים ומנהלים בעסקים שירותי בניית תוכנית עסקית שיכולה לקחת את העסק שלכם קדימה, אל ההצלחה. מעוניינים לשמוע על כך עוד? יש לכם שאלות? צרו קשר בטלפון 052-433-3090. נשמח לעמוד לרשותכם.
Comments


bottom of page