top of page

למה בעלי עסקים קטנים צריכים יועץ פיננסי

ייעוץ פיננסי לעסק


לא משנה מה הסיבה שהקמת עסק או שאתה מעוניין להקים עסק. יכול להיות שיש  לך חזון שברצונך להגשים או ייעוד שמניע אותך, הון שאתה מצפה להרוויח, עיסוק מועדף. בכל מקרה ובכל סיבה העסק שלך חייב להיות רווחי.

אם העסק לא יהיה רווחי אז גם כל אחת ממטרות העסק האחרות לא יושגו. לכן הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא טיפול והבנה מעמיקה של הצד הפיננסי של העסק.

יתכן שזב נשמע ברור מאליו אבל כדי שהעסק יהיה רווחי יש דרך לעשות זה לא קורה מאליו.

לדוגמא - עסק חדש כדי שיהיה רווחי צריך לעבור משלב התכנון לשלב ההקמה, מכאן לשלב פתיחת העסק ואז יגיע השלב המפחיד של ההפסד הצפוי, אם הכל יקרה לפי התכנון מכאן תגיעו לעסק מאוזן ואז בתקווה לעסק רווחי. כדי שכל יקרה צריך לבנות תקציב הקמה, תקציב תפעול, לערוך בדיקת כדאיות, לבנות תוכנית עסקית, לגייס הון מתאים, לתמחר נכון, לנהל תזרים ועוד, אלו רק חלק מהנושאים הפיננסים שיש לתת אליהם את הדעת בבואכם להקים עסק.

בעסק קיים לדוגמא – עסק שעבר את השלבים שהוזכרתי כאן יש צורך במעקב חודשי קבוע, בחינת השוק, התייחסות לספקים, בחינת נוסחאות תמחור, בקרה של תזרים מזומנים ודוח הכנסות הוצאות, בחינה של עלויות קבועות ועלויות משתנות, אחוזי רווח ועוד. כל זה דורש ידע ודורש זמן.

אם חשבת לרגע שאולי אתה צריך ייעוץ עסקי לעסק שלך וודאי שמת לב שיש כל מיני מינים של יועצים ויש תחומי ייעוץ רבים. קצת מבלבל העניין הזה. איזה יועץ מתאים לעסק? איזה יועץ מתאים לך? איזה תחום דורש טיפול עכשיו? הרבה שאלות לענות עליהם כדי למצא את ה'שידוך' המתאים. מה גם שייעוץ טוב הוא שירות לא זול וכדאי להשקיע בתבונה. אז נכון שכדי להחליט יש צורך לבחון את העסק בכמה היבטים אבל יש עניין אחד שלא משתנה מעסק לעסק ולא בשום נקודת זמן בעסק – העסק חייב להיות רווחי!

אם אתם בעלי עסק ומנהלים בעצמכם את העסק לא צריך לספר לכם מדוע ההתנהלות הפיננסית שלכם חייבת להיות ללא דופי. אתם גם יודעים את ההשלכות השליליות של התנהלות לא נכונה. אבל יכול להיות שעדין לא ברור לכם כי הדרך היעילה ביותר לצעוד קדימה, מבחינה פיננסית היא באמצעות יועץ פיננסי שמתמחה בעסקים קטנים. יועץ פיננסי שמגיע עם ידע וניסיון ויכולת להנחות אתכם ולהתאים כלים לניהול פיננסי שיתאימו לכם ולעסק שלכם.

אלה שאינם פונים לייעוץ פיננסי בזמן, עשויים לגלות כי כשהם יעשו זאת העסק כבר יהיה בקשיים ואז כהר כנראה יהיה צורך בתוכנית הבראה.

אם עדין לא שוכנעת שכל עסק צריך ייעוץ פיננסי אז הנה לפני עוד כמה סיבות שיסבירו למה צריך יועץ פיננסי בעסק?


  • ידע רב תחומי - יועץ פיננסי המומחה לעסקים קטנים חייב להכיר את ההתנהלות העסקית גם  בכל מחלקות העסק האחרות מלבד התחום הפיננסי -  הבנה בהתנהלות השיווקית, התנהלות התפעולית, סוגי הלקוחות, הספקים, העובדים וכו, כך שלמעשה דרך הייעוץ הפיננסי נוגעים בנושאים שונים הקשורים לעסק ולא רק הפיננסי בעוד יועץ שיווקי לא תמיד ידע לתת את הצד הפיננסי. הייעוץ הפיננסי ידע לשפוך אור על ההתנהלות במחלקות אחרות של העסק שיש לתת עליהם את הדעת בעוד שייעוץ בתחום אחר לא תמיד ידע את המשמעויות הפיננסיות.

 

  • מאפשר גישה ולמידה של הנושאים הפיננסים - יועץ פיננסי לעסקים קטנים הוא כזה בעל ידע בתחום הפיננסי . תחום שהוא מראש מורכב גם בהסתכלות מקצועית אבל גם בהסתכלות רגשית  ואישית עבור אנשים רבים. היועץ 'יתרגם' וינגיש לבעל העסק את הידע כך שבעל העסק יוכל ללמוד את הנושאים, לאמץ אותם לתוך העסק. בהמשך יוכל להשתמש בידע באופן יום יומי והליך קבלת ההחלטות יסתמך על הידע וכך יהיה נכון יותר.

 

  • דירקטוריון לעסק הקטן - בעל עסק קטן פועל הרבה פעמים לבד ולעיתים יש צורך במבט מבחוץ על מנת לקבל החלטות שטובות לעסק ולבעל העסק. היועץ הפיננסי שמכיר את הנושאים הכלכליים ופגש בעסקים רבים ויזמים רבים יוכל להוות צלע חשובה עבור בעל העסק תוך מתן דגש על הצד הפיננסי. לרוב בעסק הקטן את המשאבים לשלם לאנשי מקצוע נוספים כמו בארגונים גדולים. היועץ הפיננסי יוכל לשמש כגוף מקצועי זמני או קבוע במקום בעל התפקיד בשכר קבוע.

 

  • חוסר במשאבים וחסכון בזמן - בגלל משימות רבות מאוד שיש לבעל העסק לבצע באופן יום יומי ולפעמים בגלל חוסר זמן לא מושקעת תשומת הלב הנדרשת בצד הכלכלי. יועץ פיננסי המתמחה בעסקים קטנים יעזור בבניית כלים לניהול פיננסי למקסם את הפעולות בזמן הקצר ביותר. כך שיהיו לבעל העסק גם הידע אבל גם כלים לניהול פיננסי שוטף.

 

  • ניהול סיכונים - כל עסק וכל בעל עסק  יתקל באתגרים כאלו ואחרים שעשויים לסכן את הפעילות העסקית. היועץ הפיננסי עוזר בניהול הסיכונים. יועץ פיננסי שמכיר עסקים קטנים נתקבל ויודע מה הם הסיכום והאתגרים שעשויים להתעורר, ידע להכין את בעל העסק מבעוד מועד ולמנוע משברים מסוימים. לא חייבים להיכנס לכל 'בור' בדרך ומה טוב אם ניתן ללמוד מניסיונם של אחרים.

 

  • השגת היעדים - יועץ פיננסי לעסקים קטנים, יעזור לבעל העסק לבנות תוכנית עבודה ותוכנית פיננסית כזו שבעל העסק יוכל להפעיל בעצמו ותוביל אותו אל היעדים בהצלחה. עסק שבנוי נכון אמור להגדיר לעצמו יעדים ובהתאם לבנות תוכנית אסטרטגית להשגת יעדים. הייעוץ הפיננסי עוזר בהגדרת יעדים ראליים להצלחה עסקית.


לסיכום, ככל ששירותי היעוץ הפיננסי יהיו יקרים, במידה והיועץ הוא יועץ טוב ומקצועי הוא יחסוך לעסק טעויות שעולות הרבה הרבה כסף, יעזור להגיע להישגים כספיים ששווים הון רב, ישפר את ההתנהלות העסקית כך שמחיר הייעוץ הפיננסי ישתלם מהר מאוד. ברוב המקרים אתם לא משלמים רק על שעה או שעות של ייעוץ אלא על שנים של ניסיון וידע רב.

אין לעסקים יכולת קיום ללא הדבר הזה שנקרא כסף ולא רק כסף אלא שתנאי הכרחי לחיי העסק הוא עסק רווחי. כן לפעמים יש תקופות של חוסר רווחיות, לפעמים יש משברים ולא כל יום וכל חודש יהיו רווחיים אבל כדאי וצריך לדעת להתכונן גם לתקופות האלו ומעבר לכך כל מנהל עסק צריך לדעת לנהל תקציב, לנהל תזרים מזומנים, לבנות ולעבוד על פי תוכנית עסקית, לתמחר את השירותים או המוצרים, לעיתים לגייס הון ולטפל במשברים. וכדי להצליח ולהגיע למטרות אליהן הוא שואף יש צורך לנהל כל זאת בצורה הנכונה. מכל הסיבות שפרטתי כאן ועוד רבות כנראה שאתה צריך יועץ פיננסי טוב ועדיף מוקדם ממאוחר.

כשתחליטו שהגיע הזמן, עם ניסיון של למעלה מ 25 שנה, מאות בעלי עסקים ויזמים עם רעיונות ומיזמים. כאלו שצמחו, הרוויחו וגדלו וכאלו שנמצאו כלא כדאיים. כולם נבחנו לעמוק, בהתאמה לבעל העסק, לכל אחד ואחד נבנתה תוכנית עבודה מדויקת עם מטרות ברורות, שמאפשרות בצורה שקופה לראות את הדרך, לאמץ את שיטות העבודה להצליח.

 

צריכים עזרה?


ליצירת קשר התקשרו: 052-433-3090

 

Σχόλια


bottom of page