top of page

פתיחת קונדיטוריה, נקודות למחשבה


תמיד התרגשתם מהריח של בצק בתנור? תמיד חשבתם שאתם יכולים לאפות יותר טוב?

ואז התעוררתם בבוקר, נזכרתם בכל המחמאות שקיבלתם על המאפים שלכם והחלטתם 'ללכת על זה'...

אין ספק שמשם זה מתחיל, התשוקה והיצירתיות הן בהחלט תנאי הכרחי להצלחה אבל ממש לא התנאי היחיד. אז ראשית, האם אתם הטובים ביותר?

היום בעידן של פתיחות לשווקים חדשים ורבים, כולנו פוגשים במוצרים שהם לא פחות ממצוינים. זכות קיום לעסק תהיה רק אם אתם מומחים בתחומכם, מצוינים והטובים ביותר.


בעל עסק לא יכול "להתלמד" על הלקוחות שלו. הם פשוט לא יהיו שם מחר... כל מתכון, כל מוצר חיים להיות עשוי בצורה מושלמת!

בשוק שרווי בקונדיטוריות ומוצרי קונדיטוריה מעולים, קשה מאוד לבלוט, בחן מה הנישה הנכונה ביותר עבורך ועבור לקוחותיך.


אם השתכנעתם לפתוח קונדיטוריה, קבלו תשובות מפורטות על הלוגיסטיקה, על התהליך, על הקושי וגם קצת כאב ראש...

ראשית לכל הבשלנים /אופים מבית – אין כל אפשרות לפתוח קונדיטוריה, עם רישיונות מהבית!!!

החוק בישראל לא מאפשר לייצר ולמכור מוצרי מזון מהבית. אך ורק ממקומות שמיועדים לכך ועומדים בתנאי הרישוי.

לא ניתן לקבל רישיון משרד הבריאות לעסק שפועל מהבית.


כל עסק מזון וככזה גם קונדיטוריה, כדי לקבל את רישיונות ההפעלה הנדרשים, חייב לעמוד בתנאים מסוימים, העסק צריך יהיה להיות במבנה המיועד לכך. מבנה המיועד לכך הוא מבנה שיש בו שטח מספיק לייצור, אחסון, אריזה, הגשה.. בהתאם לסוג העסק.

ברשות המקומית ניתן לבדוק אם האזור הוא אזור שבו מותר להקים קונדיטוריה. קונדיטוריה שמוקמת בתוך הבית לא תקבל את הרישיונות הנדרשים להקמת עסק, ללא הרישיונות הנדרשים ממשרד הבריאות, רישיון עסק וכו' לא ניתן יהיה למכור באופן חוקי ומסודר ולא ניתן יהיה לספק לעסקים הנדרשים בעצמם במכירת מוצרים עם רישיון כחוק. בנוסף יהיה קשה גם לעשות ביטוח לעסק, עסק בלי ביטוח אומר שאתם לוקחים על עצמכם סיכון גדול במקרה של הרעלה או כל צרה אחרת, שלא תבוא.


מיקום - בכל אחד מהישובים בישראל, יש אזורים בהם מותר ( על פי החוק) לפתוח עסק מזון וכאלו שלא ניתן לפתוח בהם עסק מסוג זה. פרטים אלו ניתן לברר במחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית.


גודל המבנה - הקצאת מקום לקונדיטוריה משתנה לפי הצורך ולפי קו המוצרים וכמות הייצור הצפויה. בהתאם לאופן הייצור וכמות הייצור ישנו שטח, מינימלי נדרש על פי תנאי משרד הבריאות. גודל המבנה צריך לאפשר תרשים זרימה של הליך הייצור מקבלת חומר הגלם ועד יציאתו כמוצר מוגמר.


ציוד - הציוד לקונדיטוריה הוא ציוד יקר. ייצור מוצרי קונדיטוריה דורש ציוד ייחודי המיועד אך ורק לקונדיטוריה. ההיערכות דורשת רכישת תנור אפיה שמחירו יכול להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים, מערבלים, משטחי עבודה, מקרר ומקפיא שמסוגל להגיע לטמפרטורה נמוכה במיוחד ועוד ציוד רב,. אל תשכחו להוסיף לרשימת הציוד גם סכינים, קרשי חיתוך וכל כלי ההכנה הנדרשים.. הציוד הביתי בדרך כלל לא יעמוד בעומס העבודה והרי מרגע שפתחתם עסק אתם מחויבים לאספקה סדירה. גדולה ככקטנה וציוד ביתי לא מתאים.אישורים ורישיונות - אם הקונדיטוריה מייצרת ומוכרת בחנות שנמצאת במקום, מספיק הרישיון הבסיסי של משרד הבריאות. במידה ואתם מעוניינים לספק את מוצרי הקונדיטוריה ( לחנויות, בתי קפה, חברות קייטרינג וכ') הרישיון הנדרש הוא רישיון יצרן. זהו רישיון הדורש שטחים גדולים יותר, סימון כל המוצרים ע"י מהנדס מזון, רכב קירור / הקפאה להובלת הסחורה וכמובן שעלויות ההקמה בהתאם.


כיום יש רישיון משרד הבריאות המאפשר הקמת קונדיטוריה קטנה ( עד 200 ק"ג בצק), באזורים ומבנים שבעבר לא הורשו. בדקו אל מול רישוי העסקים ברשות המודברת.


כחלק מהליך ההקמה יש לערוך בדיקת כדאיות פיננסית ואישית ורק אם נמצאה כדאיות, ממשיכים לשלב הבא שהוא הכנת תוכנית עסקית לקונדיטוריה. תוכנית עסקית היא כלי עבודה הכרחי לכל עסק וככזה גם לקונדיטוריה. התוכנית העסקית תהווה תוכנית לגיוס הון, תוכנית הקמה ותוכנית עבודה לקונדיטוריה.

כחלק מהליך ההקמה צריך לבחון ולהחליט מי קהל היעד, האם יש באזור בו אתם עתידים לפעול, מספיק מאותו קהל היעד? קו המוצרים צריך להתאים לקהל היעד ובהתאם גם המחירים, המיתוג האספקה, תוכנית השיווק ובעצם כל היבטי המוצר.

כדי לייצר מוצרי קונדיטוריה איכותיים יש למצא ספקים מתאימים שיספקו לכם את חומרי הגלם, האריזות וכל הנדרש לייצור ומכירה של המוצרים שלכם. לצורך כך יש לערוך מכרז ספקים מקיף ואיכותי.

אלו הם רק מקצת הנושאים עליהם יש לחשוב ולתכנן לפני פתיחת הקונדיטוריה, כמובן בדיקת הכדאיות, תוכנית עסקית. תקציב ההקמה, תקציב תפעול חודשי והרשימה עוד ארוכה.

אם כבר החלטתם ללכת על הצעד הנועז, העיקר שתעשו זאת עם טעם מתוק בפה ומתוק בלב.

עם ניסיון של למעלה מ 25 שנה בייעוץ עסקי, התמחות בעסקי מזון. מאות בעלי עסקים ויזמים עם רעיונות ומיזמים. כאלו שצמחו, הרוויחו וגדלו וכאלו שנמצאו כלא כדאיים. כולם נבחנו לעמוק, בהתאמה לבעל העסק, לכל אחד ואחד נבנתה תוכנית עבודה מדויקת עם מטרות ברורות, שמאפשרות בצורה שקופה לראות את הדרך, לאמץ את שיטות העבודה להצליח.

צריך עזרה? 052.433.3090


bottom of page