top of page

תזרים מזומנים


איך מנהלים תזרים מזומנים בעסק ומה חשוב לדעת?

'אני עובד, אני מרוויח כסף, אני משלם מע"מ כחוק, משלם מיסים אבל כסף אני לא רואה וכל חודשיים אני צריך להזרים עוד כסף לחברה, מהלוואות של הבנק ואפילו מחברים רק בכדי שאוכל לשלם את ההוצאות של העסק'.

את הפניה הזו אני שומעת לא מעט, זאת תופעה שנמצאת אצל 70% מהעסקים בישראל,


ניהול תזרים מזומנים נכון ומדויק הוא הבסיס לניהול עסק (או משק בית). באמצעות שורה של פעולות יסודיות ומקצועיות אפשר להבטיח איתנות כלכלית גם בזמני משבר והאטה כלכלית ואף להצמיח את הרווחים.

ניהול תזרים מזומנים הוא היבט קריטי בניהול עסק מצליח. התהליך של מעקב ואופטימיזציה של זרימת הכסף לתוך העסק וממנו, נראה כמו רעיון פשוט, ולכן עסקים רבים מזלזלים במשמעות של ניהול תזרים מזומנים נכון.


פחות ממחצית מבעלי העסקים הקטנים בישראל ובעולם עוקבים אחר תזרים המזומנים, אף על פי שמדובר בלב הפועם של כל עסק וכל משק בית. בסקר שנערך בארצות הברית, בקרב עסקים קטנים ובינוניים שלא חוו הצלחה, 60% מהנשאלים ציינו את תזרים המזומנים כגורם לכישלון. בנוסף, אנשי מקצוע מהתחום הפיננסי שנשאלו באותו סקר מהן הסיבות לכישלון של עסק, הבהירו כי רק ניהול נכון של התקבולים וההוצאות מאפשר התנהלות כלכלית נכונה ויכול להוביל להצלחה ולשגשוג. חוסר התייחסות לנושא עלול להוביל לכישלון ולמשבר כלכלי עמוק.


חשוב להבין שעסק שאינו מנהל תזרים או שיש ברשותו מעט מאוד כסף נזיל, נמצא בסיכון גבוה יותר לסבול מחריגות ממסגרת האשראי, לצבור "נקודות שחורות" בבנק או ליטול הלוואות שאין לצרכי צמיחה. כך הוא למעשה ממקם את עצמו על המסלול ההרסני של הלוואות, חובות וסכנת קריסה. לעומת זאת, עסק ששומר על תזרים מזומנים חופשי בעסק, מעניק לעצמו שקט נפשי ואת היכולת לתכנן קדימה את הפעילות העסקית.

הוא יכול לחשב את תשלומי המס, התשלומים לספקים ואת תכנון המלאי באופן שלא ידרוש ממנו לקחת הלוואות והתחייבויות מיותרות.


לכאורה, מדובר בפעולה בסיסית פשוטה. תזרים המזומנים משקף את ההכנסות, את ההוצאות ואת התשלומים בתקופה נתונה. שבוע, חודש, רבעון או שנה. וכל מה שנדרש הוא מעקב שוטף אחרי הנתונים. אלא שרבים טועים בתהליך שמאפשר תכנון פיננסי נכון לטווח הקצר ולטווח הארוך ולמעשה מהווה בסיס לניתוח הכסף הנזיל וההון החוזר.


מה חשוב לדעת?

הבנת החשיבות של ניהול תזרים המזומנים והיכרות עם התקבולים ועם ההוצאות הצפויות מאפשרות ניהול פיננסי אחראי ויכולת התמודדות עם המוקשים בדרך ליצירת רווח. בנוסף, הניהול המדויק מספק מידע נכון ומעודכן כבסיס גם להתנהלות עתידית. מדובר על מדידת ההכנסות והתשלומים בפרק זמן מסוים, לצד קבלת מידע על יתרת הכסף הבנק בכל רגע נתון.


תזרים מזומנים חיובי:

תזרים מזומנים חיובי משמש בסיס טוב גם להון חוזר. תזרים חיובי מאפשר רווח גדול יותר, מאפשר לתכנן השקעות וצמיחה עסקית.

תזרים מזומנים שלילי:

תזרים שלילי מהווה נורת אזהרה ומסכן את היכולת של עסק לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות, גורר חובות ומעמיק את המצוקה הכלכלית.


ניהול נכון של התזרים גם מאפשר שליטה טובה יותר, מסייע בקבלת החלטות בצורה מושכלת ומציאותית, מכין את בעלי העסק לעליות ולמורדות שבדרך ואף משמש בסיס להתרחבות פוטנציאלית.

הגורמים לתזרים מזומנים שלילי, הנובע ברוב המקרים מבעיות בניהול הפיננסי של העסק ידועים ומוכרים. רבים סבורים שכבר עם פתיחת העסק והשקת השירות או המוצר יגיעו במהירות גם הרווחים. אלא שבפועל תפיסה זו מובילה להגדלת ההוצאות כבר בימיו הראשונים של העסק ולסיכוי רב שהכסף המזומן ייגמר עוד לפני שהרווחים בפועל יתחילו להיכנס.


בעיות בניהול תזרים המזומנים עלולות להופיע כתוצאה מעלויות גבוהות כדוגמת הגדלת מצבת כוח האדם, עלייה בנפח התשלומים על מלאי, ציוד או שכירות ועוד. בדומה לכך, גם עסקים שנותנים מסגרת אשראי גבוהה ללקוחותיהם עלולים להיקלע למצוקת תקבולים, בעיקר אם חלק מהלקוחות אינם משלמים במועד. מצוקת תזרים מזומנים יכולה להיווצר גם עקב הוצאות בלתי צפויות, אי ודאות לגבי תזרים מזומנים עתידי והעדר תוכנית גבייה מסודרת.


תזרים שלילי, מה עושים? השאירו כסף

פתרון משבר תזרים מזומנים מחייב מנהיגות עסקית והסתכלות מחודשת על התנהלות העסק. לשם כך דרושים תהליך קפדני, מעקב אחר הוצאות על בסיס קבוע ויכולת לצפות את ההוצאות העתידיות. האתגר טמון בכך שבעלי עסקים רבים, שקועים כל כך בשגרת היום יום עד שאינם מתפנים לעסוק בנושא זה. אחת הדרכים האפקטיביות לניהול נכון של תזרים מזומנים היא ליווי של איש מקצוע או אשת מקצוע, יועצת עסקית מומלצת שמחזקים בידע ובניסיון ויכולים לסייע ולהוביל לתכנון יעיל של תזרים המזומנים. לכל אחת ואחד מנשות המקצוע ואנשי המקצוע שיטה שונה לליווי העסקי ולניהול תזרים המזומנים, אולם המטרה היא אחת: כולם מסכימים כי בין אם מדובר במשק בית או בעסק, עם דגש על עסקים קטנים ובינוניים, מדובר בכלי הכרחי ולא בפעולה זניחה שניתן לוותר עליה.


מבין מגוון הדרכים ליצירת תזרים מזומנים חיובי יש מי שמצביעים על הגדלת המכירות, אחרים מציעים להרחיב את מגוון השירותים והמוצרים ויש שמסייעים לבניית תוכנית איתנה ומדויקת לניהול החובות. הגורמים המקצועיים בתחום מבהירים כי חשוב לגבש מדיניות ונהלים עקביים כדי להבטיח שלקוחות ישלמו בזמן, גם אם הנושא דורש טיפול באמצעות מיקור חוץ. חשוב במיוחד להבהיר את תנאי התשלום ואת הציפיות בכל חשבונית או לבצע חיוב אוטומטי, לעתים באמצעות תמריצים כמו מתן הנחות על תשלומים ראשוניים גדולים יותר, סחורות או שירותים. מנגד, יש בעלי עסקים שלא אוהבים להיות חייבים אך חשוב לא להקדים ולשלם את כל התשלומים מבעוד מועד, מצב שעלול לצמצם את מרחב התמרון, בפרט בזמני חירום. הכוונה אינה רק לתקופת הקורונה, אלא גם לימים אלה של חוסר ודאות כלכלית.


ניהול תזרים מזומנים חיובי

כדי להצליח בניהול תזרים המזומנים חשוב לנקוט כמה פעולות בסיסיות, שהמרכזית שבהן היא הפקת דו"חות המספקים תמונות מצב מדויקת. את הדו"חות ניתן להפיק באמצעות דוח אקסל, אנשי מקצוע או תוכנות ייעודיות, אבל חשוב שלא לוותר על היכולת לעקוב בצורה ברורה אחר ההכנסות וההוצאות בכל זמן נתון.מלבד איסוף הנתונים, חשובה לא פחות היכולת לנתח אותם. ניתוח מדויק ומקצועי מאפשר לסייע באיתור הזדמנויות להגדלת תזרים המזומנים, בבניית בסיס להגדלת הרווחיות, בהתמודדות עם אירועי חירום ובכלל בגיבוש דרכי פעולה לטווח הקצר ולטווח הארוך בצורה אחראית. כמו כן, חשוב לקבוע את מחזור תזרים המזומנים.


הבדיקה כוללת את בחינת הזמן הדרוש ליצירת תקבולים מפעילויות יום־יומיות של העסק או משק הבית לצד כמות הכסף הזמין, שבאמצעותו אפשר לכסות הוצאות ותשלומים נדרשים ולהתחיל את המחזור מחדש.

בנוסף, חשוב לא לוותר על בדיקת ההחזר על ההשקעה. כך ניתן לוודא כי המשאבים מושקעים במקומות הנכונים. באותו אופן חשוב לשקול היטב את כל ההשקעות וההוצאות הפוטנציאליות, ולבחון אם הן באמת הכרחיות בתקופת זמן מסוימת.


מה עושים שנקלעים למשבר?

כאשר יש מצוקת תזרים מזומנים בלתי צפויה חשוב לגייס כסף במהירות על ידי מכירת מלאי ונכסים, ככל שהם קיימים, באמצעות גביית תשלומים שעדיין לא הועברו, גיוס הון עצמי נוסף או פנייה לבנק.

נקודות חשובות מה נותן לנו ניהול תזרים מזומנים?

· שליטה על יתרות הבנק שלנו בכל רגע נתון כולל יתרות עתידיות.

· שקט נפשי

· מניעת הפתעות ואי נעימויות

· דו שיח חיובי עם הבנק והסתמכות הבנק על הבטחות שלנו

· הסתמכות על תזרים לצורך קבלת אשראי מהבנק

· מניעת אי וודאות בעסק

· התנהלות רגועה של העסק

· מניעת משברים

ניהול תזרים המזומנים של העסק, הוא למעשה ניהול מאגרי הכסף הפנוי לביצוע פעולות בעסק.

יכול להיות עסק רווחי – כלומר שהכנסותיו גדולות מהוצאותיו – אך ללא כסף פנוי, בגלל הפרשי זמן בין ההכנסות להוצאות.


כאשר אין לחברה את המזומנים הנדרשים כדי לספק תמורה הולמת לספקיה ולעובדיה, היא לא תהיה מסוגלת להוציא עסקאות לפועל.


מעקב אחר התזרים תוך ניהול תזרים מזומנים נכון:

· המזומן לא מגיע מעצמו לחשבונכם. יש לעקוב אחריו, לבקר אותו ולדאוג לאסוף את כל המידע הרלוונטי הקשור אליו.

ניהול תזרים המזומנים צריך להיות כלל ברזל בניהול העסקי השוטף, ולכן על בעל העסק לבנות דו"ח תזרים מזומנים בטבלת אקסל, שיכלול הוצאות והכנסות ברמה היומית. כך הוא יוכל לדעת שחלק מהכסף נותר במערכת על מנת לאפשר לפעילות העסקית להמשיך להתקיים, ללא צורך במימון חיצוני.


· מה יהיה תזרים המזומנים בעוד חצי שנה.

המטרה היא לדעת כבר עכשיו את תחזית התזרים הצפויה לעוד חצי שנה. ענו לעצמכם על השאלה- האם אתם יודעים כעת את התזרים הצפוי לחצי השנה הקרובה?

במרבית החברות והעסקים, ניהול תחזית תזרים המזומנים לחצי השנה הקרובה הינו הטווח האידיאלי מבחינת עלות – תועלת. תחזית התזרים תפרט את כלל התשלומים והתקבולים הצפויים לעסק במשך התקופה, בהתאם למועדים המשוערים שהם צפויים להתרחש בהם.

· דאגו תמיד להישאר עם מזומנים ניהול תזרים מזומנים.


כלל היסוד שעליכם לאמץ הוא – לעולם אל תישארו בלי מזומן.

עשו כל מה שצריך כדי להשאיר לעצמכם סכום כסף נזיל, בו תוכלו להשתמש בעת הצורך.

תזרים המזומנים הוא זה ששומר על העסק חי ומבוסס, ולכן תמיד הקפידו להשאיר "רזרבות" לפתרון בעיות וניצול הזדמנויות.


· דעו מהי יתרת המזומנים הנוכחית שלכם.

אין דבר חיוני יותר עבור בעל עסק או חברה מאשר לדעת מהי יתרת המזומנים הנוכחית שלו. אפילו המנהל המנוסה ביותר לא יצליח לקבל החלטות עסקיות מושכלות אם יתבסס על נתוני תזרים חלקיים. דו"ח ניהול תזרים מזומנים מסודר מסייע להתגבר על אי הוודאות, בכך שהוא מבצע הערכה מדויקת של ההכנסות הצפויות ושל ההוצאות. הוא מחייב את בעל העסק להתמודד עם המציאות בזמן אמת, ולא רק פעם אחת בשנה מול הדו"ח השנתי, ובכך מאפשר לו לבצע בזמן שינויים נדרשים.


· עדכנו את מערכת ניהול החשבונות שלכם.

הקפידו על עדכון יום יומי של מערכת ניהול החשבונות שלכם.

המפתח לשמירה על תזרים מזומנים מדויק עבורכם הוא שמירה על מערכת ניהול חשבונית עדכנית ומדויקת, כדי שיהיו ברשותכם כל המספרים שאתם צריכים מיד כשאתם זקוקים להם.


· פנו זמן לאיסוף מידע פיננסי

בצעו את עבודת האיסוף בעצמכם או דאגו לכך שאדם אחר יעשה אותה במקומכם. הכוונה לאיסוף כל המידע הרלוונטי הנוגע למזומנים באופן שוטף. הדבר דורש פינוי של זמן, יכולת ניתוח ושימת לב לפרטים. כבעלי עסק עסוקים לא תמיד יש לכם הפנאי לבצע זאת בעצמכם, ולכן רצוי למנות עובד שיקדיש את זמנו ומרצו לכך.


· אל תערבבו הוצאות של העסק עם הוצאות אישיות.

פעמים רבות בעלי עסקים מסתובבים עם כרטיס האשראי של העסק מתוך תחושת שליטה, ונעזרים בו לצרכיהם האישיים. חשוב להגביל את השימוש בהוצאות אלו, ולא לערבב עם הוצאות שהן אישיות כמו חופשות, רכישת רכב, ארוחות וכדומה.


גם כשמנהלים היטב את התזרים, לעיתים יצוצו שינויים.

גם כאשר אנו עורכים דו"ח ניהול תזרים מזומנים מסודר, קיים סיכוי סביר שיחולו בו שינויים. לעיתים הכנסה מאחרת להגיע, ולעיתים זו החלטה שגויה, או הוצאות אישיות שלא נרשמו וכדומה שהופכים את הקערה על פיה. כדי לנהל את התזרים בצורה מושכלת, יש להותיר מרווח מתאים ולתאם את ההוצאות כך שתמיד יישאר פער בין מה שמתוכנן למה שקורה בפועל. עסק שלא מקדיש לכך זמן ותשומת לב, סופו שיקלע בעל כורחו לפערים ומצוקת תזרים.

על אף שניתן להכין בעצמכם דו"ח תזרים מזומנים לא מדובר במשימה של מה בכך. ביצוע הדו"ח כחלק מתהליך הייעוץ העסקי, היא אחת הדרכים האפקטיביות ביותר להתחיל בתהליך, לבצע אותו בצורה נכונה ולהתמיד בו באמצעות ניהול עסקי נכון.


צריך עזרה? 052.433.3090

עם ניסיון של למעלה מ 25 שנה, מאות בעלי עסקים ויזמים עם רעיונות ומיזמים. כאלו שצמחו, הרוויחו וגדלו וכאלו שנמצאו כלא כדאיים. כולם נבחנו לעמוק, בהתאמה לבעל העסק, לכל אחד ואחד נבנתה תוכנית עבודה מדויקת עם מטרות ברורות, שמאפשרות בצורה שקופה לראות את הדרך, לאמץ את שיטות העבודה להצליח.
ความคิดเห็น


bottom of page