top of page

מודל עסקי
מה הוא מודל עסקי, ולמה צריך את זה?

בעלי עסקים קטנים ובינוניים, מסתכלים, לא פעם, על מושגים עסקיים ככאלו שלא שייכים לעולמם. מתנהלים על פי תחושות בטן או מה שנראה להם שעושים בעסק אחר, סומכים על חושים מחודדים אבל זה לא מספיק. כדי לבנות עסק רווחי יש לתכנן ולבנות יסודות יציבים שיחזיקו את העסק. עסק שעומד על תשתיות שנבדקו ופועל עם שיטת עבודה. כבר עם הבנת המושגים, תראו כי הם, לחלוטין, שייכים לעולם העסקי שבו אתם פועלים.


הבנת המושג, מודל עסקי (ועוד מושגים עסקיים נוספים), תעזור לכם להשתמש בו ולבנות עסק יציב לטווח הארוך.

מודל עסקי, הוא עוד אחד מאותם מושגים שנשמעים לעיתים, 'גדולים', 'שייך לסוג אחר של עסקים'. 'מושגים של אקדמיה  ולא של השטח' אבל ההפך הוא הנכון. זהו מושג עסקי חשוב שהבנתו והשימוש בו יאפשרו ניהול עסקי מדויק ורוחי.


מאיפה יבוא הכסף?

מודל עסקי הוא הבסיס עליו בנוי העסק – התשובה לשאלה מאיפה יבוא הכסף?

בצמוד למודל העסקי תגיע בדיקת הכדאיות, מה שיאפשר לבחון את ההיתכנון של העסק להיות רווחי. הרי לא יתכן שתרצו להקים עסק, למכור מוצרים או שירותים ואז לגלות שאינו רווחי. זה קורה לא מעט וברוב המקרים יסתבר שלא היה מודל עסקי בכלל.

בעלי עסקים רבים טוענים כי הם פועלים בעולם שבו הכל לא צפוי ואם הכל לא צפוי המודלים לא יעזרו.

בניהול עסק, עסק עם הגדרות בסיס, אסטרטגיה, מודל עסק ושיטת עבודה, תמצאו שיש הרבה יותר צפוי ממה שנדמה לכם.

בעולם של היום, מודל עסקי הוא משתנה דימני שנקבע בהתאם לסוג הפעילות, אופי קהל יעד, עלויות הכרוכות בייצור, שירות, אספקה ועוד ולכן כל עסק קובע לעצמו מודל עסקי אשר יניב לו את הערך הגבוה ביותר.


מה זה מודל עסקי?

התשובה הקצרה: מודל עסקי הוא האסטרטגיה שבה העסק מרוויח כסף מהלקוחות שלו. כשמישהו שואל אתכם 'מה המודל העסקי שלכם?' הוא למעשה שואל אתכם, איך אתם עושים כסף?


התשובה המלאה: מודל עסקי הוא למעשה הדרך והאסטרטגיה של העסק להרוויח כסף ולהניב רווחים.

לשם כך יש מוצרים או שירותים אותם העסק מתכוון למכור, במחיר מסוים, בכמות מסוימת, לקהל מסוים.


הרבה בעלי עסקים קטנים חושבים שמודל עסקי הוא מושג לא ברור, "גדול עליהם", כזה ששייך לעולם התאגידים והעסקים הגדולים. אבל ההיפך הוא הנכון. דווקא עסקים קטנים ובינוניים חייבים להכיר את המושג מודל עסקי וצריכים לדעת להשתמש בו בצורה נכונה ויעילה כיוון שמודל עסקי טוב מאפשר לעסק לנצל את המשאבים בצורה הטובה ביותר.

דוגמה - מודל עסקי טוב ינחה אותך איזו כמות מלאי להחזיק. איזו כמות מוצרים לייצר, כמה כסף להשקיע בשיווק ועוד.

המודל העסקי הוא הבסיס לאסטרטגיה העסקת.

 

אז מאיפה יגיע הכסף?

המודל העסקי משקף, במשפט אחד או שניים, את הדרך שבה אתם מתכוונים להרוויח, והוא עונה על שאלה פשוטה אחת – איך תייצרו הכנסות?

למשל, תכשיטנית שמייצרת תכשיטים ומוכרת אותם בחנות אונליין, במודל העסקי צריך לקחת בחשבון את חומרי הגלם (זהב, כסף, אבני חן), את קבלני המשנה ועוד כך שזהו מודל מורכב שיש בו חומר, קבלנים, זמן בודה ועוד. ואילו מורה פרטי שנותן שיעורים לתלמידים תמורת תשלום, מקיים מודל עסקי פשוט ובסיסי של עסק נותן שירותים.

במודלים של תיווך נמצא בעל עסק המקשר בין שני צדדים ומתוגמל על העסקה לכשתבוצע בעוד שהוא אינו צד ממשי בעסקה.

בכל אחד מהמקרים ובמודלים עסקיים אחרים, המודל העסקי יוגדר במספרים. כלומר, כמה צריך למכור מכל שירות או מוצר ומדדים כמותיים נוספים. כך שהתקציבים יבנו בהתאם – תקציב תפעול עסק. תוכנית השיווק תבנה בהתאם – שיווק לכמות הלקוחות הנדרשת. תוכנית הייצור תבנה בהתאם – כמה מוצרים יש לייצר מידי יום, חודש, שנה.


היבט משמעותי שבוחן המודל העסקי הוא כיצד יוצרים את השלד של העסק באופן שבאמת יהיה רווחי. המודל העסקי מאפשר לערוך בדיקת כדאיות ולשנות את המודל או המודלים האפשריים להפקת רווחים, ובחינה פיננסית המראה האם הם יכולים להיות רווחיים, מתי יגיעו לרווחיות ובאילו תנאים. עד שתמצא הכדאיות.

מכאן חשיבותו של המודל העסקי הוא יוצר ומתאר את מבנה הפעילות העקרוני של העסק, גם אם לא לפרטי הפרטים שאליהם ניתן לצלול עוד יותר בתוכנית העסקית, והוא נותן אינדיקציה להיתכנות הכלכלית.

 

מה הופך מודל עסקי למודל עסקי טוב?

חשוב לזכור שכל אותן הגדרות עסקיות, חשובות ככול שיהיו, חייבות להתאים לעסק ולשמש את בעל העסק על ידי כך שניתן יהיה על פיהן לבנות תוכנית עבודה.

מודל עסקי טוב צריך להיות, הגיוני ורווחי לעסק. המוצרים או השירותים שהעסק מתכנן למכור, האופן שבו הוא הולך למכור, שוק המטרה אליו מכוונים ואיך מגיעים אליו, עלויות כרוכות בייצור, שיווק ותפעול וכמובן שיוכל לייצר רווח.


אי אפשר לנתק את המודל העסקי מהזמן, המקום, הסביבה. לדמוגרפיה ולגאוגרפיה יש משמעות. כך גם הכלכלה והתרבות המקומית. לכן, מודל עסקי טוב יכול להיות אמנם בסיסי ופשוט, אך הוא צריך לקחת בחשבון גורמים משתנים ולשקלל אותם פנימה. למשל, חנות ציוד ספורט עם סניף פיזי וחנות ציוד ספורט וירטואלית (אינטרנטית) יהיו שתיהן בעלות מבנה עומק זהה: רכישת ציוד ספורט מיצרן ומכירתו ברווח. אבל המודל העסקי יהיה שונה למדי ויכלול התייחסות למאפיינים כמו מיקום גיאוגרפי מול אינטרנטי, מפגש עם לקוחות מול שירות אונליין, איסוף עצמי מול משלוחים, מדיניות החזרות שונה וכו'.כלים לבניית מודל עסקי -

ענה על השאלות:

1. מה המוצר או השירות אותו אתה מתכוון למכור - הגדר בשורה אחת. (הארכת כנראה שעדין אין הגדרת מוצרת מדויקת).

2. מה הוא הערך המוסף של המוצר שלך לשוק היעד?

2. מהו פילוח הלקוחות הפוטנציאלים שלהם הערך המוסף הזה רלוונטי?

3. מהם ערוצי ההפצה שבאמצעותם ניתן להגיע אל הלקוחות ולהציע להם את המוצר?

5. מהם המשאבים הנדרשים על מנת ליישם את המודל העסקי?

9. מה מבנה העלויות וההוצאות הנובעות מיישום המודל העסקי?

8. מהו תזרים ההכנסות - מודל ההכנסות?

6. מהן הפעילויות העיקריות הנדרשות בכדי להטמיע את המודל העסקי?

7. מי השותפים האסטרטגיים שיש להם מניעים לשיתוף פעולה במסגרת המודל העסקי?לעסקים יכולים להיות מספר מודלים עסקיים, מספר דרכים בהם הם מרוויחים כסף. כמה ערוצי הכנסה. זה אולי מצב מועדף, בטח כאשר אנחנו נמצאים במצבים של חוסר וודאות ומעת לעת יש ערוצי הכנסה שעוצרים את הפעילות בגלל השפעות חיצוניות.( קורונה, מלחמה).


איך מודל עסקי עובד?

לאחר בחירת המודל העסקי הרלוונטי עבורנו יש לשים לב לשני דברים עיקריים, הראשון הוא שהוא עובד מבחינה מספרית ויכול באמת לקחת אותנו אל עבר היעדים העסקיים שהצבנו לנו, והדבר השני הוא לדעת שהמודל העסקי נתמך על ידי תהליך מכירה המדויק ביותר עבורו. התהליך השיווקי חייב להיות בתאום מלא עם המודל העסקי, כלומר כבר בשלב הפצת המסר חשוב לדעת באיזה מודל עסקי אנחנו משתמשים כך שהכל מסונכרן בעסק. המסרים השיווקיים עם המחירים, התקציבים ושוק היעד.


השלב הראשון הוא כמובן להכיר את המודלים העסקיים הקיימים ולבחור מתוכם את הרלוונטים ביותר עבורכם.

בכל סוף שנה, כהכנה לשנת הפעילות הבאה, יש לבחון את המודלים העסקיים, להתאימם למצב, לשוק, לקהל היעד.

לכל עסק פעיל יש מודל עסקי כלשהו, הרעיון הוא לבחור את המודל העסקי הכי משתלם עבורך, להבין שהוא מתאים לאופי הפעילות של העסק, שהוא קל לביצוע ויכול לתמוך ביעדים העסקיים.


מתחילים עם מודל עסקי ומשפרים ומפתחים אותו לאורך הדרך בהתאם להתקדמות.

המודל העסקי יאפשר לך בניית תוכנית עבודה להשגת היעדים. כאשר יש משמעות וסדר לכל הגדרה:

הגדרות עסקיות: (מוצר, בידול, קהל)

  • מודל עסקי 

  • אסטרטגיה עסקית 

  • תוכנית עסקית

  • תוכנית עבודה שנתית

  • תוכנית שיווק


כשיהיו לך ההגדרות, המודלים והתוכניות יהיה לך קל יותר לנהל את העסק.


בעל עסק, יכול להיות שכשאתה קורא שורות אלו, התחושה היא שיש כל כך הרבה לעשות, לבנות, לתכנן... 'זה גדול עלי'. מניסיון של שנים רבות בליווי מאות עסקים, אוכל לומר כי בעל עסק שיש לו הגדרות עסקיות, מודל עסקי, תוכנית עבודה, פנוי יותר לעסוק בניהול העסק ופחות בכיבוי שרפות.


וינסטון צ'רציל אמר פעם כי 'אם הוא היה חוטב עצים הוא היה משקיע תשעים אחוזים מזמנו בהשחזת הסכין'.

זה הכלל לגבי ניהול עסק. הכינו את התשתיות, תכנון נכון הוא הכלי המרכזי לשיפור השיגי העסק.

התכנון הוא הליך חשוב שדורש הבנה ומחשבה, בדיקה ותיעוד. תהליך שלעיתים ייקח זמן, יחד עם זאת, עבודה ללא תכנון דורשת הרבה יותר זמן שחלקו בביצוע וחלקו בתיקון. כך שהתכנון הוא השקעה טובה לטווח הארוך.

 

צריך עזרה? 052.433.3090

עם ניסיון של למעלה מ 25 שנה בייעוץ עסקי, מאות בעלי עסקים ויזמים עם רעיונות ומיזמים. כאלו שצמחו, הרוויחו וגדלו וכאלו שנמצאו כלא כדאיים.

כולם נבחנו לעמוק, בהתאמה לבעל העסק. לכל אחד ואחד נבנתה תוכנית עבודה מדויקת עם מטרות ברורות, שמאפשרות בצורה שקופה לראות את הדרך, לאמץ את שיטות העבודה להצליח.

  

Comments


bottom of page