top of page

ליווי עסקי


ליווי עסקי, מי צריך את זה?

התשובה הקצה למי צריך את זה? - כל בעל עסק ובייחוד בעלים של עסקים קטנים.

התשובה היותר ארוכה - ליווי עסקי הוא שירות הניתן לבעל העסק באופן מתמשך וקבוע בהתאם למסגרת השירות הנקבעת בין הצדדים. זהו שירות מקצועי המתמקד בכל ההיבטים העסקיים הנדרשים לצרכי תפעול בית העסק והוא מותאם לכל עסק באופן פרטני. מטרתו של הליך הליווי העסקי לבעלי עסקים, מנהלים ויזמים עסקיים, נקבעת בהתאם לצרכיו העסקיים של בית העסק ובהתאמה לבעל העסק, לידע שלו, לכישורים של בעל העסק ועוד' וזאת לאחר תהליך מקדים המתבצע על ידי היועץ העסקי במסגרתו הוא בוחן את מכלול ההיבטים הנלווים לתפעול העסק.

בעלי עסקים שמשתמשים בשירותי ליווי עסקי, מגיעים להישגים עסקיים טובים יותר בזמן קצר.


מהי מטרת הליווי העסקי?

ליווי עסקי הוא תהליך שמטרתו נקבעת בהתאם לצרכי בית העסק ופרמטרים נוספים הנבדקים על ידי היועץ העסקי ובעלי העסק, כאשר בין יתר המטרות הנפוצות להליך הליווי המקצועי לבעלי עסקים, מנהלים ויזמים, ניתן למצוא: שיפור מיומנויות הניהול, התוויית אסטרטגיה עסקית בהתאם לבניית תכנית עסקית, הגדלת מחזורי המכירה, שיפור מערכי ההפצה והשיווק, התייעלות כלכלית, כתיבת תכנית שיווקית ומטרות נוספות המותאמות לכל בית עסק בהתאם לצרכיו.

שירותי ליווי עסקי מתייחסים ועוזרים מאוד בשלבי תכנון שונים בעסק. אם בהקמת העסק ואם בשלבי הפיתוח העסקי.

שירותי הליווי יועילו מאוד לליווי ובקרה של ניהול העסק השוטף וכן בעזרה בפתרון בעיות ומשברים, שלעיתים מתעוררים בעסק הקטן.


מה כולל תהליך של ליווי עסקי מקצועי?

תהליך הליווי המקצועי יכול לשלב בתוכו מספר מטרות שונות לפרקי זמן שונים בהתאם למסגרת הליווי.

בשונה מייעוץ עסקי, ליווי עסקי הוא תהלך מתמשך הכולל ניתוח מצב העסק, בחינת כלי הניהול, בניית כלי ניהול מתאימים לבי העסק, הטמעה בעסק, לימוד בעל העסק כיצד להשתמש בהם ובקרה על התהליכים ועל התוצאות.

המלווה העסקי בעל ידע כמו היועץ העסקי אך התהליך שונה ומשלב תשומת לב גדולה לבעל העסק וליכולותיו.


ליווי עסקי אינו הליך שבו המלווה עסקי עושה את הפעולות הנדרשות במקום בעל העסק. זהו תהליך שהמלווה עסקי, בעל הידע, לומד את העסק, מכיר את בעל העסק, עוזר לא ללמוד ולאמץ הרגלי עבודה תוך שימוש בכל עבודה ומוודא שבעל העסק פועל נכון.


מלווה עסקי טוב הוא זה שנותן למנהל כלים וידע שיעזרו לו לקחת יותר אחריות על אזורים שעד כה הוא היה פחות טוב בהם. רק אם המנהל הופך להיות בעמדת גורם מלאה על התהליך תהיה הצלחה. מנהל העסק צריך להבין שהוא היה ויהיה תמיד המנהל והוא צריך לשלוט בתהליך ולהניע אותו. מכאן שהמלווה העסקי 'ייתן חכה ולא דג'. אם ההצלחה העסקית תלוי במלווה העסקי או בהליך הליווי, זו תהיה בעיה וכדאי להימנע ממצב זה. הליווי הנכון הוא כזה שבעל העסק ומנהליו לומדים ליישם את הפעולות בעצמם בעסק ואם הזמן לומדים גם לבחון, לבקר ולשפר.


איך ייראה הליך מוצלח של ליווי עסקי?

הליך ליווי עסק מוצלח הוא כזה שהמלווה העסקי, יצטרך לעמוד בקצב שלך ולא ההיפך. אם המלווה העסקי צריך לדחוף את הלקוח לביצוע מטלות או להשלמתן, אזי הפוטנציאל של כל תהליך קטן, יחד עם זאת בעל עסק שמקבל מטלה ולמחרת בבוקר מתקשר ושואל “מה הדבר הבא", יצליח.


המלווה העסקי מספק את הידע ובכך מקנה ללקוח את הביטחון והיכולת לבצע, כל מה שיקבע את מידת ההצלחה היא רמת האחריות שהמנהל לוקח על עצמו.


הסתכלו סביבכם וראו בעצמכם, אנשים מצליחים הם אלו שלקחו אחריות גדולה ומלאה על אזור מסוים בחייהם.


המלווה העסקי ילווה את העסק לא רק בצרכים השוטפים שלו, אלא גם באתגרים שעלולים לצוף לאורך הדרך ויכולים ליצור שינויים בתוכנית הראשונית המקורית. עם המלווה ביחד יכול בעל העסק לבצע התאמות לאורך השנה ולא צריך לחכות לסיכומה.


הצלחה של תהליך ליווי עסקי הוא תהליך שבו רכשת ידע, יישמת אותו בהצלחה והיו לך תוצאות, תוצאות שהשגת בעצמך ולא שמישהו אחר יצר אותן עבורך.


ניהול עסק הוא חלק גדול מהעבודה החשובה ביותר של המנהל בעסק. זה נשמע טריוויאלי אבל זה ממש לא כך, רוב המנהלים טובים במה שהם למדו, צילום, נגרות, ייבוא וכיוצא באלה, אבל בניהול רבים מהם חלשים, בדיוק כמו שכדי לדעת לצלם או לנגר, למדתם את המקצוע, כך עליו גם ללמוד את רזי הניהול.


מהם ההבדלים בין ייעוץ עסקי לליווי עסקי?

ייעוץ עסקי הוא תהליך תחום בזמן שיש לו תוצר ספציפי אשר נכון לנקודת הזמן שבה הוא נכתב.

ליווי עסקי הוא תהליך מתמשך שמטרתו לספק מגוון רחב של פתרונות לאורך זמן ובקרת ביצוע.

ניהול עסק הנו אתגר מורכב. בעלי עסקים נדרשים להוכיח עצמם מדי יום ביומו במקצועיות, ביכולת הנעה והובלה של אנשים ותהליכים, ביכולת לייצר שיתופי פעולה, לנהל פרויקטים ועובדים וכן להיות ערוכים לשינויים בשוק וכתוצאה מכך להידרש לתהליכי התייעלות מהירים.


ליווי עסקי כולל את סוגי הייעוץ בעולם העסקים, מטרתם לתת כלים ולייעל התנהלות עסקית וארגונית.

אז מה בין ייעוץ עסקי לליווי עסקי? ולמי מתאים כל שירות?


 אז כמו שכבר אמרנו, ייעוץ עסקי הוא תהליך התערבות קצר מועד וממוקד, שמטרתו להתמקד בפן הכלכלי או המקצועי של העסק, ולתת עצות פרקטיות בזמן קצר להשגת מטרות העסק.


התהליך קצר יחסית. הוא בנוי משלב אבחון העסק, שבו היועץ לומד את התנהלות בעל העסק ברמה הכלכלית, השיווקית והאסטרטגית. לאחר מכן יגבש היועץ מסגרת עבודה להשגת מטרות העסק ושם הסתיימה עבודתו.

יועץ עסקי, נותן למנהל עצה. מנהל העסק יבחר האם לאמץ את העצה או לא בעוד מלווה עסקי יעזור למנהל לאמץ את העצה ולפעול לפיה.


ליווי עסקי מכיל בתוכו את הייעוץ העסקי אך הוא תהליך עמוק וממושך הרבה יותר. הוא מתמקד לא רק בפן הכלכלי–אסטרטגי אלא גם בערכים ובחזון של בעל העסק או המנהל וכיצד הם משתקפים בפעולות העסק, וחשוב מכך, כיצד ניתן למנף את העסק באמצעות יישום החזון והערכים.


מטרתו של היועץ המלווה היא לעזור לבעל העסק ומנהליו לשמור על יציבות העסק תוך הובלת שינויים ותהליכי התייעלות. היועץ המלווה נשאר עם בעל העסק לאורך התהליך, זמין לקונפליקטים ולקשיים העולים במהלך תקופה זו וזמין לתמוך בבעל העסק בתקופת השינוי.


בליווי עסקי ניתן לראות תחומים  ונושאים שונים –

הקמת עסק, ניהול עסק, ניהול פיננסי, ניהול השיווק, שאלות אתיות ומוסריות בשיווק וניהול העסק, החל מקבלת החלטות אסטרטגיות אתיות נכונות ועד לניהול העובדים והיחסים איתם. ייעוץ ארגוני מתרכז במבנה הארגוני של העסק ובתהליכים בתוכו ובסביבתו, ונועד לשפר את התפקוד שלו. ייעוץ ארגוני תומך בארגון המתמודד עם סביבה דינמית.


במציאות זו נדרש הארגון להגביר באופן מתמיד את יכולותיו וכושר הסתגלותו, כך שלמעשה הוא נמצא כל הזמן בתהליכי שינוי. מטרתו של תהליך הליווי העסקי ארגוני, היא לעזור לארגון להשיג את מטרותיו ולצמוח, תוך שהוא מעצים את העובדים מתוך הבנה שהצלחת וצמיחת העסק תלויה ברווחה של האנשים העובדים בו.


ניתן לראות גישות שונות בליווי עסקי אך כולן כוללות התייחסות רחבה לעסק, לא רק ברמה הכלכלית אסטרטגית אלא גם בערך, חזון ומערכות יחסים.


מהו משך הזמן המומלץ לליווי עסקי?

משך הזמן המומלץ לליווי עסקי הוא לא פחות מארבעה חודשים ולעיתים הוא מגיע גם לשנה ואף יותר. הזמן הזה נדרש על מנת לבנות תהליכי עבודה, להטמיעם בעסק ולוודא כי מנהל יודע ויכול להשתמש בהם ולהגיע לתוצאות טובות. לשאלה לאיזה עסק מתאים איזה מסלול. לאיזה עסק יתאים ייעוץ עסקי ולאיזה עסק יתאים ליווי עסקי, אין תשובה גורפת. עסק יכול להרוויח מכל סוגי הייעוץ. הדבר תלוי במטרות בעל העסק וכמובן בתקציב להשקעה בתהליך וכן במאפייני בעל העסק.


יש בעלי עסקים שיבחנו נושא, ילמדו את הנושא יקבלו עצה ויפעלו על פיה ויש כאלו שצריכים ליווי קרוב יותר, כזה שיכוון אותם באופן רציף, ידרבן לעשייה וגם יפקח על העשייה.


לעיתים הבחירה בין ייעוץ עסקי לבין ליווי עסקי קשורה לשלב חיי העסק ולמספר 'הדמויות בעסק'. ככל שהעסק גדול יותר ויש בו יותר בעלי תפקידים, כך יהיה פחות צורך בליווי ויותר בייעוץ נקודתי.


יזמים ובעלי עסקים שפועלים לבד, צריכים, לרוב את שירותי הליווי וזאת כדי שתהיה 'עין נוספת ' בעסק. ליווי עסקי הוא פתרון מצוין לתופעה שאנחנו רואים בעסקים רבים, בהם בעל העסק מרגיש בודד מאוד בשלבי קבלת החלטות. הוא פועל לבד, חושב לבד ומחליט לבד. ליווי עסקי יכול לתת מענה מצוין לתחושת הלבד.


התנהלות מוצלחת בסביבה מורכבת נשענת על כישורים שונים והאתגרים בשוק שונים ומגוונים. לכל מנהל או בעל עסק השקפת עולם שונה להתמודדות עם הקשיים ויצירת אפשרויות חדשות להתפתחות.


ממה מורכב תהליך ליווי עסקי עם יועץ מקצועי?

תהליך ליווי עסקי מורכב לרוב מפגישות ייעוץ עסקי כבסיס, אבל כשעובדים עם יועץ עסקי שבאמת מקפיד על תהליך ליווי עסקי משמעותי, התהליך כולל גם התייעצויות ושיחות נוספות מעבר לפגישות הייעוץ העסקי הרגילות, ובכך מתבצעת מצד אחד בקרה על התהליך ועל המשימות השוטפות, ומצד שני גם נשמר המומנטום שמאפשר לעסק להתקדם בקצב מהיר יותר בצורה משמעותית, מאשר בפגישות ייעוץ עסקי רגילות.


בתהליך ליווי עסקי חשוב להקפיד על סדר ברור ומדויק, אבל לאו דווקא כזה שנקבע מראש לפי תבנית או לפי הספר, אלא כזה שנקבע באופן אישי לבעל העסק ומותאם לתוכנית העסקית שנבנתה עבורו. כשמקפידים על סדר מותאם לבעל העסק, הרבה יותר קל להתקדם, ולא נתקעים במחסומים וגם כשנתקלים באתגרים בדרך – המלווה העסקי לרשותכם לטובת ההתייעצות והתמודדות עם האתגר בזמן אמת, ולא רק בפגישה הבאה.


ליווי עסקי לא מתאים לכל אחד. אבל מי שמבין שלתהליך יש משמעות ועוצמה אחרת מאשר פגישות נקודתיות, ברור לו שברגע שהוא מוצא את היועץ העסקי המתאים, כדאי לו להיכנס איתו לתהליך ליווי עסקי, ולא להסתפק בפגישות ייעוץ עסקי נקודתיות, משום שבתהליך ליווי עסקי הוא מקבל את היועץ העסקי גם כאיש מקצוע מאחורי הקלעים, וממש מרוויח איש סוד להתייעצות שוטפת בכל נושא ואתגר עסקי. מה שבבירור מגדיל את הסיכויים להצלחה והגעה ליעדים העסקיים.


עסקים בתחילת הדרך, נכון שיכנסו לתהליך שבו גם רוכשים כלים עסקיים ולומדים נושאים שונים הקשורים לבסיס של הקמת עסק וניהול שלו. נושאים כמו ניהול פיננסי, ניהול התפעול, שיווק ניהול זמן, מיקוד ועוד.
עסקים שנמצאים בשלבים מתקדמים יותר, כבר יכולים להיכנס לתהליכים שמותאמים אישית יותר, ונותנים מענה לצרכים של העסק ושל בעל העסק, בהתאם לאתגרים שלו ובהתאמה מדויקת ליעדים שאותם הוא רוצה להשיג.

לרוב חשוב שליועץ העסקי יהיו יכולות אימוניות, שמאפשרות לו להתמודד גם עם החסמים הפנימיים של בעל העסק, ולעיתים גם קושי במיקוד ובניהול הזמן האישי שלו.


הליווי העסקי עוזר לא פעם לשמור על מסלול העשייה. כאשר בעל עסק פועל לבדו ביום יום, לעיתים, הוא עלול לאבד את הדרך. דבר הנובע מחזרה על פעולות לא מתאימות, 'רעשי רקע' שמדמים ביקוש, שינוי ברגולציה , איבוד המוטיבציה ועוד', הליווי העסקי יכול מאוד לעזור לעבור את המשבר, ללמוד מה הצורך ולהמשיך מבלי ליצור נזק בעסק.


ניתן להתייחס למלווה העסקי כאל דמות בהנהלת העסק ( דירקטוריון פרטי), אדם עם ידע שיכול לראות את התמונה המלאה, אינו מעורב עסקית או רגשית בתהליכים ולכן יוכל לשמש גם כעין ביקורתית, גם כמורה דרך וגם כמשענת לבעל עסק. בעלי עסקים ותיקים, ידעו לומר עד כמה יש צורך בפונקציות אלו בתוך היום יום של ניהול העסק.


למה כדאי לפנות למלווה עסקית שתלווה את העסק?

עם ניסיון של למעלה מ 25 שנה כיועצת עסקית, מאות בעלי עסקים ויזמים עם רעיונות ומיזמים. כאלו שצמחו, הרוויחו וגדלו וכאלו שנמצאו כלא כדאיים. כולם נבחנו לעמוק, בהתאמה לבעל העסק, לכל אחד ואחד נבנתה תוכנית עבודה מדויקת עם מטרות ברורות, שמאפשרות בצורה שקופה לראות את הדרך, לאמץ את שיטות העבודה להצליח.

צריכים עזרה?

052.433.3090 
.

 

Comentários


bottom of page